Čo s tým počítačom vlastne budete robiť? Ak ho potrebujete len na základné veci ako pozrieť si občas nejaké video na YouTube, odpísať na emaily alebo napísať referát do školy, nemusíte hneď kupovať najdrahší stroj. Ale ak ste maniak do hier, radi striháte videá alebo robíte grafický dizajn, tak potom budete potrebovať trošku výkonnejší stroj s poriadnou grafickou kartou. Počítače sa dajú zohnať za rôzne ceny, od celkom lacných kúskov až po brutálne drahé herné mašiny. Predtým, než sa vrhnete do nákupného centra,  si teda radšej premyslite, koľko ste vlastne ochotní minúť. A nezabudnite k cene počítača pripočítať aj cenu za myš, klávesnicu a možno aj nový monitor.

stolovy pc

Stolák býva zvyčajne výkonnejší a aj lacnejší ako notebook. A super je na tom aj to, že ho neskôr môžete ľahšie vylepšiť o nové súčiastky. No notebook sa zase hodí pre ľudí, ktorí sú stále na cestách, lebo je kompaktný a dá sa prenášať. Operačný systém je vlastne ako šéf kuchára v počítači. Zariaďuje, aby všetko fungovalo ako má.  Najčastejšie operačné systémy sú Windows, macOS a Linux. Windows je taká univerzálna klasika, macOS je zase obľúbený hlavne medzi fanúšikmi jabĺčka a Linux je bezplatný systém pre skúsenejších používateľov. Tak, operačný systém máme vybratý, rozpočet jasný a viete už aj či chcete stolák alebo notebook. Teraz sa poďme pozrieť na súčiastky, z ktorých sa počítač skladá. Medzi tie najdôležitejšie patria procesor, pamäť RAM, úložný priestor a grafická karta.

herný pc

Procesor je ako mozog počítača. Čím je výkonnejší, tým rýchlejšie bude počítač zvládať všetky tie náročné veci, ktoré na ňom budete robiť. Na bežné používanie úplne stačí procesor Intel Core i3 alebo AMD Ryzen 3. Ale ak plánujete strihať videá alebo hrať najnovšie hry, siahnite radšej po niečom výkonnejšom, napríklad Intel Core i5 alebo AMD Ryzen 5. Pamäť RAM si môžete predstaviť ako krátkodobú pamäť počítača.

Similar Posts