Určite každý z nás pozná aspoň jedného človeka, ktorý sa venuje vrcholovým alebo adrenalínovým športom. Ľudia sa tomu môžu venovať v rámci voľného času, ale taktiež aj profesionálne. Dnes sa pozrieme na to, čo je na týchto aktivitách také príťažlivé, že pútajú mnoho nadšencov.

Adrenalínové športy sú pre mnohých ľudí lákavé. Ako môžeme odvodiť z názvu, sú späté s hormónom adrenalínom, ale ide len o domnelú mienku. Vylučované hormóny sú v skutočnosti endorfín, dopamín a serotonín, ktoré navodia pocity šťastia a tak sa tieto športy môžu stať vyhľadávanou atrakciou, aj keď pri nich hrozia značné riziká. 

Lyžovanie

Ak sa rozhodnete pre vrcholový šport, bolo by dobré, aby ste si našli partiu, s ktorou budete môcť trénovať, spoločne si zdieľať zážitky a skúsenosti, no čo je najviac dôležité – zdieľať medzi sebou skúsenosti a rady. Predsa len je lepšie, ak v začiatkoch máte pri sebe v úvodzovkách „oporu“, na ktorú sa môžete kedykoľvek obrátiť.

Aké sú riziká adrenalínových a vrcholových športov? V prvom rade sú to úrazy, keďže sa jedná o trochu viac nebezpečnejšie aktivity, ako je to bežné. Závažný úraz sa môže prihodiť aj profesionálovi. Je tu možná aj určitá „závislosť“, čo spôsobuje práve uvoľňovanie hormónov, ktoré zasa navodia pocit šťastia. Človek chce potom stále viac a viac. So zvyšujúcou sa intenzitou športovania nastáva aj zvýšenie všetkých nebezpečenstiev.

Lezenie v ľade

Pri vrcholových športoch sú prítomné riziká z dlhodobého hľadiska. A sa športovec tomu venuje navyše aj profesionálne, nemôže to robiť celé veky. Stále zaťaženie svalov a kĺbov na tréningoch a súťažiach by sa im nemuselo odplatiť práve najlepším spôsobom. To sa nestáva len pri extrémnych športoch, ale napríklad aj takým tenistom. Práve pre tieto zdravotné dôvody väčšina profesionálov končí okolo tridsiatky (ak mali úspešnú kariéru), niektorí ťahajú až do štyridsiatky, ale len výnimočne.

Ako vidíme, praktizovanie adrenalínových športov so sebou prináša najmä nebezpečenstvo úrazov. Ak sa však podobným aktivitám chcete venovať len rekreačne, až také riziko v oblasti poškodenia zdravia vám nehrozí. 

Similar Posts