Sóda bikarbóna je stálica každej domácnosti pre jej všestranné použitie. Univerzálny prostriedok, ktorý nemôže chýbať v každej poriadnej domácnosti. Používa sa pri varení, upratovaní, ale aj pri výrobe kozmetických produktov. Nájdete ju v každom obchode a nestojí takmer nič.

sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna Sirka známa aj a ako jedlá sóda, kuchynská sóda alebo sóda na pečenie. Je to zásaditý prášok alebo odborne hydrogén-uhličitan sodný. V pečení je dobra náhrada, ak nemáte po ruke prášok na pečenie vďaka nemu chlieb a koláče pekne nakysnú. V domácnosti sa používa napríklad na:

  • Odstránenie vodného kameňa. Stačí malé množstvo na handričke a vaňa, drez, dlaždice, či rýchlovarná kanvica sa budú lesknúť ako nové.

  • Odstránenie mastnoty môžete ju použiť na čistenie sporáku a kuchynskej dosky, mastných hrncov a keď sa stane nehoda v kuchyni a pripáli sa vám jedlo sóda bikarbóna si aj s tým dokáže poradiť.

  • Upchatý odtok, žiaden problém pre sódu bikarbónu. Stačí ju nasýpať do odtoku a zaliať horúcou vodou.

  • Detské kresby na stene sú taktiež niečo s čím by si sóda neporadila. Trochu sódy na vlhkú handričku a umelecké diela ratolesti pomaly zídu.

Mastné panvice

  • Čistenie zlata a striebra dajte šperky do pohára a zalejte vodou a nechajte cez noc pôsobiť a ráno budú vyzerať ako práve kúpené z klenotníctva.

  • Pranie sódu môžete použiť na pranie namiesto prášku a sóda bikarbóna pekné vybieli prádlo. Práčku treba tiež pravidelné čistiť dajte sódu do pračky pustiť program na najvyššiu teplotu a práčku krásne vyčistí a bude tak slúžiť dlhšie.

  • Neutralizuje pachy dajte misku so sódou bikarbónou do chladničky alebo k smetnému košu. Môžete tiež sáčky so sódou naplniť spolu s obľúbenou vôňou a rozvešať po dome. Páchnuci koberec, sedačka alebo psí pelech. Nasypte sódu nechajte chvíľku pôsobiť a potom ju povysávajte.