Na internete je dnes nekonečne množstvo rád ako si vybrať ten správny matrac. Takže ak začnete všetky tieto informácie študovať, väčšinou sa vám v hlave urobí ešte väčší zmätok. Mnohí predajcovia hlavne v kamenných predajniach odporúčajú, aby ste si prišli matrac vyskúšať a ihneď sa rozhodnete pre ten správny. No ani toto nie je tak úplne pravda, pretože pri krátkom poležaní si nemôžete vôbec posúdiť, či je tento matrac z kvalitných materiálov, ktoré vám vydržia v nezmenenej kvalite aj po niekoľkých rokoch.

posteľ

Často si takto môžete vyskúšať matrac z veľmi podradných materiálov, ktoré po roku zmenia váš matrac na vyležanú plochu s priehlbinou uprostred. Ale v prvej chvíli počas skúšania tohto matraca máte pocit, že je vynikajúci. No je to len trik predajcov, pretože matrac v predajni porovnávate s tým doma, ktorý už má svoje dobré časy dávno za sebou, takže ako dobrý by vám v tejto chvíli pripadal asi každý matrac.

posteľ

Treba si uvedomiť aspoň pár základných faktov, ktoré vám určite pomôžu s výberom. A pokojne si môžete vyberať aj lacný matrac, ak je od overeného výrobcu.

  1. Matrac vyberajte podľa roštu vo vašej posteli. Ak máte na posteli tvrdé laty bez pruženia, potrebujete pružinový (taštičkový) matrac, pri pružných lamelových roštoch môžete uvažovať aj nad širokou škálou penových matracov.
  2. Dôkladne vyberajte najmä tvrdosť matraca. Mäkké matrace sa vášmu telu ľahko prispôsobia, no ak máte problémy s chrbticou, vyberajte skôr medzi tvrdšími matracmi.
  3. V podstate vyberáte z pružinových alebo penových matracov. Tento výber závisí od roštu na vašej posteli, no aj od vášho pocitu, na ktorom sa pri vyskúšaní cítite lepšie.
  4. Podstatnú časť ceny matraca tvorí aj jeho poťah, ktorý je vášmu telu z celého matraca najbližšie. Na výber máte veľmi kvalitné termoregulačné alebo antialergické poťahy, no každý výrobca matracov ešte môže mať svoj špeciálny poťah.

No ak si už kúpite akýkoľvek matrac u známeho výrobcu, určite bude lepší ako ten starý, ktorý máte teraz doma na vašej posteli.