Z každej strany počúvame že je dôležité ak chcete byť v živote úspešný aby ste si správne vybrali vysokú školu. Že vzdelaný ľudia sú budúcnosť. Že ak nebude na Slovensku dostatok vzdelaných a kvalitných ľudí nemáme šancu s udržať ani v rámci regiónu. Po posledných prezidentských voľbách sa v médiach stále opakovalo že pravicové strany volia prevažne vzdelaný ľudia. A tí menej vzdelaný volia ľavicové strany a podobné nezmysli. Na to by nebolo nič zlé keby práve pravicové strany najviac nehlásali že úroveň maturantov a najme vysokoškolákov dlhodobo klesá. Ba čo viac je kritická.

vzdělání

Preto je už pri výbere strednej školy sa zamerať na to čo vlastne chcete robiť. Pretože na vysokú školu sa dostane dnes v podstate každý a čo je horšie nie je nič výnimočne že stačí mať dostatok peňazí alebo tých správnych známych a titul je váš. Už z toho dôvodu aby vás nikto nemohol spochybňovať že si titul nezaslúžite mali by ste k vzdelanie pristupovať komplexne. Nemali by ste ho pokladať iba za nástroj pomocou ktorého dostanete vyšší plat, zarobíte dostatok peňazí a tak nemusíte brať z banky hypotéku. Mali by ste k nemu pristupovať ako k niečomu čo vás posunie ďalej. Posunie  a rozšíri vaše doterajšie vedomosť. Pričom ľudia vo vašej blízkosti sa nebudú cítiť ako hlupáci pretože sa budete mať o čom porozprávať o čomkoľvek.

myšleka

A človek s ktorým sa rozprávate sa popri tom nebude cítiť ako hlupák. Práve naopak. Pri vás bude mať pocit že sa rozpráva s nikým komu rozumie a kto rozumie jemu. Inak povedané nebude mať pocit menej cennosti pretože mu nepríde že ho máte za hlupáka. A to je práve to čo odlišuje vzdelaného človeka od nevzdelanca s titulom. Nie je to o tom opravovať druhých aby vás pri debate oslovovali titulom. Práve naopak, je to celoživotná misia ktorá nikdy nekončí. A je jedno či ste sa rozhodli naučiť ďalší cudzí jazyk alebo si rozšíriť obzor na finančnom trhu.